"Bio Village - Synergy of birds, pollinators and people"

Opis projekta:

Prijedlog projekta „Bio selo - sinergija ptica, oprašivača i ljudi“ slijedi tematske prioritete za potporu naporima na podizanju svijesti javnosti o klimatskim promjenama i njihovim socio-ekonomskim utjecajima.

Biološka raznolikost ili raznolikost svih živih bića na našem planetu posljednjih godina opada alarmantnom brzinom, uglavnom zbog ljudskih aktivnosti, poput promjena u namjeni zemljišta, zagađenja i klimatskih promjena. Pad biološke raznolikosti uglavnom je povezan s intenziviranjem poljoprivrede i homogenizacijom krajolika u velikim prostornim razmjerima.

Neke se ptice suočavaju s "vremenskom bombom" koja otkucava jer će klimatske promjene poremetiti tradicionalne interakcije između različitih vrsta biljaka i životinja. Ruralna sela i stare farme važna su staništa mnogih ptica na poljoprivrednom zemljištu; stoga će sve veći broj novih domaćinstava koji nisu povezani s tradicionalnom proizvodnjom poljoprivrednih površina vjerojatno dovesti do značajnog daljnjeg pada broja ptica i biološke raznolikosti.

Divlji oprašivači srž su naših ekosustava i dramatično se smanjuju u posljednjim desetljećima: među glavnim su uzrocima promjene namjene zemljišta, intenzivno gospodarenje poljoprivredom i upotreba pesticida, zagađenje okoliša, invazivne strane vrste, patogeni i klimatske promjene. Ovaj pad jedan je od najozbiljnijih slučajeva dosadašnjeg dokumentiranog gubitka suvremene biološke raznolikosti koji predstavlja krizu za zdravlje okoliša i poljoprivredu. Prema Europskom parlamentu (2019.), u EU 78% vrsta divljeg cvijeća i 84% vrsta usjeva, barem djelomično, ovisi o oprašivačima koji proizvode sjeme. Na europskom kontinentu oprašivači su uglavnom pčele i leptiri, ali i leptiri, moljci, neki kornjaši i ose. Pad broja i raznolikost populacija oprašivača utječe na sigurnost hrane s potencijalnim gubicima u poljoprivrednim prinosima.

U seoskim naseljima Koprivničko - križevačke županije uglavnom su koncentrirana u selima. Sela karakteriziraju crkvu u sredini, domaćinstva s farmama i okolicu sa poljoprivrednim zemljištem. Poljoprivredno zemljište je u malim dijelovima zbog internog zakona o nasljeđu. Polja su u prosjeku manja od hektara. Modernizacijom agro sektora i fokusiranjem na obradive površine krajolik se brzo mijenja, što dovodi do gubitka biološke raznolikosti. Kao posljedica, pojavile su se depopulacija u ruralnim područjima, gubitak biološke raznolikosti i druga socijalno-ekonomska pitanja. Fokusirano selo Podravske Sesvete nije iznimka.

Projekt sufinancira "Britanska Ambasada"

Održana 1. radionica

U prvoj radionici dizajnirane su kućice za ptičice. Nakon dizajniranja kreativnih modela kućica, sudionici radionice su predstavili svoje ideje te su izabrana četiri kreativna modela koja su korištena u samoj izradi kućica.

Kućice i hoteli Postavljane kućica

Kroz niz radionica izrađeno je četredesetak kućica za ptice i osam hotela od kojih svaki hotel je unikatan i nudi našim malim prijateljima razne aktivnosti. Hotele možete pronaći na sljedećim lokacijama: ulaz iz Kloštra Podravskog, ulaz iz Pitomače, Draganci, lugarnica, Koprivlje i Kladje. Ukupno 8 hotela! 

Postavljanje hotela

Postavljanje info tabli

Bio village - synergy of birds, pollinators and people

Ambasador Velike Britanije gospodin Simon Thomas u posjetu Podravskim Sesvetama

Danas poslijepodne gost Općine Podravske Sesvete, svih Sesvečana i članova SUME(sesvečke udruge mladih aktivista) bio je ambasador Velike Britanije gospodin Simon Thomas. Izuzetno prijazan, druželjubiv i simpatičan čovjek. Potrudio se  naučiti i hrvatski jezik, a uz naše znanje engleskog svi razgovori  su tekli glatko i bez problema.  Došao je sa svojim prijateljicama Monikom i Sarom. Povod je bila priča o  „Bio selu – sinergiji ptica, oprašivača i ljudi“ koju je Ambasada Velike Britanije odlučila sufinancirati u 90 postotnom iznosu vrijednosti projekta.

Ovaj projekt SUME sastoji se od  radioničkog tipa edukacije mladih i lokalne zajednice na temu klimatskih promjena, konkretnije na temu bioraznolikosti. U okviru projektnih aktivnosti članovi Udruge organiziraju izradu edukativno–informativnih točaka na čak 6 strateških lokacija na području Općine Podravske Sesvete. Info točke  se sastoje od imitacije bioraznolikosti između životinjskog i biljnog svijeta. Na njima su postavljeni hoteli za oprašivače, simbioza jednogodišnjih i višegodišnjih biljaka te informativna tabla s informacijama na tri jezika. SUMA je organizirala i izradu četrdesetak funkcionalno uređenih kućica koje će, uz pružanje staništa pticama, dodatno ukrašavati krajolik središta Općine. Kućice su izrađene u suradnji s lokalnim stručnjakom Krunom Posavcem, dječjim vrtićem i ostalim udrugama. Posebno treba istaknuti da je preko projekta nabavljeno 215 sadnica stabala koja će se kroz javne akcije lokalne zajednice zasaditi na javnim i privatnim površinama tijekom mjeseca studenog, a mještani se mogu javiti za preuzimanje sadnica kako bi ih mogli zasaditi na svojim površinama. Kroz ovaj projekt Općina Podravske Sesvete postaje lokalni svjetionik na svjetskoj mapi aktivizma u borbi s klimatskim promjenama. Hotele možete pronaći na sljedećim lokacijama: ulaz iz Kloštra Podravskog, ulaz iz Pitomače, Draganci, lugarnica, Koprivlje i Kladje. Ukupno 8 hotela! Od danas je naša Općina postala stvarni svjetionik aktivizma u borbi s klimatskim promjenama na globalnoj karti. A vjerojatno smo i mjesto s najviše profesionalno izrađenih hotela za oprašivače u Hrvatskoj.

Ovom prilikom ambasador Velike Britanije je svečano dočekan  ispred zgrade Općine, a općinski načelnik Mladen Sitek ga je upoznao s Općinom i mjestom Podravske Sesvete. Nakon toga Vladimir Miloš, predstavnik SUME, održao je  vrhunsku prezentaciju projekta na engleskom jeziku. Poslije kraćeg  odmora, zakuske i razgovora, ambasador je s velikim zanimanjem razgledao nošnje i nakit članica HFD Sesvečice, a  svi uzvanici su se potom prošetali do parka Kladje gdje su postavljene info table i hoteli za ptice. Nakon razgledanja učinjenog, gospodin ambasador je svojeručno postavio jednu kućicu za ptice. U parku dječjeg vrtića „Leptirići“ zajedno s općinskim načelnikom zasadio je drvo mira i prijateljstva, a zatim je ambasadoru poklonjena kućica za ptice sa motivima engleske i hrvatske zastave. Ni on nije ostao dužan te je svoje domaćine darivao prigodnim poklonima.

Tom prilikom članice Udruge umirovljenika Podravske Sesvete darovale su gospodinu ambasadoru rakiju sa sesvečkim ljekovitim  travama, štrucu orehnjače i makovnjače i to sve spakirano u domaćem cekeru od šibe i pokrito stolnicom koju su izradile marljive ruke sesvečkih žena.

Na kraju je slijedilo zajedničko slikanje za uspomenu na ovaj nezaboravni dan, nakon čega je goospodin ambasador dao i kraću izjavu za medije.

  Bio je ovo već treći posjet jednog ambasadora općini Podravske Sesvete, nakon ambasadorice NR Kine i ambasadora Rusije. Nadamo se da će i ostali ambasadori prepoznati Općinu Podravske Sesvete kao vrijedno i zanimljivo odredište svoga putovanja.


Interaktivno predavanje o projektu "Bio selo - sinergija oprašivača, ptica i ljudi."

Dana 7.2.2022. godine u Gradskoj knjižnici Đurđevac održano je interaktivno predavanje o projektu Bio selo - sinergija ptica, oprašivača i ljudi  te o našim primjerima dobrih praksi aktivacije mladih u manjim sredinama.

Hvala Gradska knjižnica Đurđevac  na prostoru, hvala prof. Tišljar i ravnateljici Ferderber na organizaciji prostora i sudionika. 

Projekt sufinancira British Embassy Zagreb

Sadnja prvih sadnica

Sadnja stabala u okviru projekta @Bio selo - sinergija ptica, oprašivača i ljudi  😀🌳🌳🌳🌳🐝🐞

Radimo na bioraznolikosti našeg mjesta 🌳🌳🌳🌳

Projekt sufinancira 

British Embassy Zagreb

Završna konferencija

Održana je završna konferencija projekta „Bio selo – sinergija ptica, oprašivača i ljudi“

U opuštenoj atmosferi podsjetili smo se kako se projekt razvijao i kako je ostvario daleko više od prvobitnih postavljenih ciljeva.

Projekt službeno završava 28.2., a izvještajno razdoblje do 15.3.

Hvala @British Embassy Zagreb  na podršci.

Križni put u Čepelovcu (4. ožujka 2022.)

Iako je projekt "Bio selo" službeno završio, SUMA i dalje nastavlja njegovu priču

Naime, SUMA je uveličala Križni put koji objedinjuje sve kontinente poklonivši i posadivši 14 lipa nabavljenih preko projekta „Bio selo - sinergija ptica, oprašivača i ljudi”.

Službenog naziva „Fratres omnes” (hrv. „Svi smo braća”), križni se put radi na privatnoj zemlji obitelji Paviša u Čepelovcu. Kamen temeljac položen je i blagoslovljen 5. kolovoza 2021.

Ideja je da bi svaka postaja imala betonsko postolje koje bi bilo popločeno biber crijepom. Na to postolje bi se postavila drvena sjenica prekrivena crijepom, a gore bi stajao natpis postaje te natpis iz koje države dolazi stil figure i odjeća figure isklesane na postaji, a sveukupno je u planu izraditi oko 60 skulptura koje će prikazivati 15 postaja ovog križnog puta. Sjenice i kipovi zamišljeni su u drvu stoljetnog hrasta.

Duljina cijelog križnog puta bila bi oko 400 metara, a razmak između postaja planiran je na oko 25 metara.

Idejni začetnici i pokretači izgradnje ovog križnog puta su mons. Jan Maria Chun Yean Choong, tajnik Apostolske nuncijature u Njemačkoj, i mons. Dario Paviša, koji trenutno vrši službu tajnika Apostolske nuncijature u Južnoafričkoj Republici, a rodom je iz Kalinovca.

Umjetnik koji izrađuje konstrukciju i kipove križnog puta je naš Krunoslav Posavec.