"Budimo bez barijera u razvoju"

"Budimo bez barijera u razvoju"

Počele su radionice o mentalnom zdravlju u sklopu projekta „Budimo bez barijera bez razvoju“. Do sada se prijavilo 33 mladih koje smo podijelili u dvije grupe, ovisno o danu koji mogu dolaziti – subotom ili nedjeljom.

Na prvoj  radionici se pričalo o pojmu mentalnog zdravlja i zabludama, našim zaštitnim čimbenicima i gdje možemo potražiti pomoć.  Voditeljicama kreativnosti ne nedostaje, pa su nas za provođenje radionice zamolili za osiguravanje role WC papira.

Na drugoj radionici u sklopu projekta "Budimo bez barijera u razvoju" razgovaralo se o identitetu, slici kako mi vidimo sami sebe te kako nas vide drugi. U različitim životnim poglavljima naš se identitet redefinira te mijenjamo uloge (iz učenika u radnika, iz djevojke/dečka u supruga/suprugu,...).

"Tko sam ja" oblikuju naša uvjerenja koja imamo, stvari kojima se bavimo, ono s čime smo se rodili i što nam je dano te mjesto kojem pripadamo. A tko si ti? 🙂

Projekt je financirala UNIQA osiguranje Hrvatska

Treća radionica

Na 3. radionici za mlade u sklopu projekta "Budimo bez barijera u razvoju" razgovarali smo o našim željama i potrebama. Naučili smo kako želje (npr. kava s prijateljem)  imaju pokretačku funkciju dok su potrebe (npr. potreba za pripadanjem) urođene.

Jedna od aktivnosti na radionicama bila je poredati naše potrebe od najosnovnijih prema složenijima. Iako je dio grupe vrlo kreativno argumentirao zašto bi "prihod" ili "rješavanje sukoba" stavili kao osnovnu potrebu, ipak smo se na kraju složili kako su naše osnovne potrebe "hrana, voda, disanje,...", prihod je potreba za sigurnošću, a rješavanje sukoba na vrhu piramide kao naša najbolja verzija sebe.

PS.  Tema jedne od idućih radionica je rješavanje sukoba, stoga, idemo prema boljoj verziji sebe!

Četvrta radionica

Na četvrtoj radionici smo se dobro zabavili! Glumili smo prevare, gledali isječke iz crtića Inside out i ispunjavali kvizove, a sve to kako bismo osvijestili značenje i svrhu emocija u našem životu te koliko je važno prepoznati što osjećamo u pojedinim situacijama.

Raspravljali smo i o tome koje emocije izražavamo lakše, a koje teže i zašto je tome tako!

Na kraju smo došli do zaključka kako su svi osjećaji korisni i sastavni dio nas.

Peta radionica

Ovaj smo vikend pričali o asertivnoj komunikaciji - vještini zauzimanja za sebe u kojoj poštujemo vlastite želje i osjećaje ali i želje i osjećaje našeg sugovornika. 🧑‍🤝‍🧑

Prolazili smo kroz stilove komunikacije kroz glumu 🎬 (Tea i Vlado su rasturili u prikazivanju pasivno-agresivne komunikacije 🥇). 

Prošli smo i kroz neke od tehnika asertivne komunikacije, s naglaskom na "ja poruke" kojima govorimo kako se osjećamo i kako tuđe ponašanje djeluje na nas i podižemo šanse za dogovor. 🤝

Vježbali smo i načine na koje možemo reći "ne" ❌ i saznali zašto nam je to ponekad zahtjevno, a na kraju smo asertivnu komunikaciju koristili u davanju komplimenata. 🥰 

🎊 Svjetski dan mentalnog zdravlja proslavili smo uz pizzu. 🍕

Šesta radionica

Na šestoj radionici u sklopu projekta Budimo bez barijera u razvoju bila je o rješavanju sukoba. 🙅

Iako su se u početku zauzeli čvrsti stavovi kako je sukob izričito loša stvar, sudionici su se osvijestili što sve može naučiti iz njega. 🗣️

Jedna od aktivnost sudionicima je zadala prave probleme 🧐 - svaka osoba iz para dobila je različitu uputu što je potrebno nacrtati na papiru - jedan od sudionika je trebao nacrtati grad u smiraj dana 🌆, s drugi plažu s kupačima. 🏖️

Voditeljice su zakomplicirale stvar jer su sudionici imali samo jednu olovku i nisu međusobno smjeli komunicirati. ❌

Iz navedene aktivnosti sudionici su naučili da je u sukobima važno međusobno komunicirati, saznati želje i potrebe druge osobe i razmisliti o svim mogućim rješenjima prihvatljivima objema stranama. 🤝

Sedma radionica

Na sedmoj radionici pričali smo o stresu

Osvijestili smo kako svatko od nas drugačije osjeća stres te da nam određena razina stresa pomaže da postignemo bolji učinak.

Prošli smo kroz vođene fantazije i mišićne relaksacije koje nam pomažu pri opuštanju, ali i pričali o načinima upravljanja automatskim negativnim mislima i kutijici briga .

Nekima od nas pomaže pisanje dnevnika , slušanje glazbe , vježbanje, razgovor ili jednostavno zagrljaj .

Što tebi pomaže u opuštanju u stresnim situacijama?

Osma radionica

Na osmoj radionici projekta Budimo bez barijera u razvoju govorili smo o stereotipima i predrasudama.

Naučili smo koja je razlika između njih te kako oni nastaju .

Međusobno smo podijelili najčešće stereotipe i predrasude koje imamo.

Nakon toga smo osvijestili svoja ponašanja prema određenim grupama ljudi putem vježbi.

Deveta radionica

Na posljednjoj radionici u sklopu projekta "Budimo bez barijera u razvoju" razgovarali smo o toleranciji - poštivanju tuđih ideja, postupaka ili uvjerenja čak i kad se ona razlikuju od naših.

U manjim smo grupama podijelili kako naša osobna iskustva, stavovi društva, medijski prikazi te stavovi u našim obiteljima utječu na našu toleranciju.

Došli smo do zaključka kako smo najtolerantiji prema našim bližnjima budući da o njima imamo najviše znanja.

Jeste li znali da se Svjetski dan tolerancije obilježava 16.11.?


Završna radionica

Završna radionica u sklopu projekta Budimo bez barijera u razvoju održala se 14. studenog.

Nakon podjela u grupe, svaka je grupa spašavala jaje , neki uspješno, a neki mrvicu manje uspješno .

Nakon uvodne igre, svaka je grupa odabrala temu koja im se najviše svidjela na radionicama te napravila plakat koji je nakon toga izložila. Tako smo pričali o stereotipima i predrasudama , toleranciji , upravljanju stresom i emocijama .

Prije završetka našeg dvoipomjesečnog druženja nagradili smo se finim ručkom i podijelili potvrde o sudjelovanju .

U projektu je sudjelovalo ukupno 33 mlade osobe s područja susjednih općina i općine Podravske Sesvete.