"Idemo u prošlost, sadašnjost i budućnost PS"

Nematerijalna kulturna baština duhovno je dobro kako pojedinca, zajednica i društava tako i cijelog čovječanstva. Ona se prenosi s koljena na koljeno, odnosno s generacije na generaciju kako bi oživjela duh nekadašnjeg vremena te ojačala osjećaj kulturnog identiteta pojedinca i društva. Kulturna baština poznata je po svojoj šarolikosti; od svjetskih kulturnih i prirodnih bogatstva do arhitektonskih djela, lokaliteta, znanja i običaja.

Kako novije generacije odrastaju uz sveprisutnost raznih medija te unutar miješanih kultura, njihovo shvaćanje nematerijalne kulturne baštine, kao što su stari obrti i zanati, drugačije je od onoga koje su imali njihovi djedovi i bake. Iz tog razloga neki autohtoni običaji, obrti i vjerovanja danas prelaze u zaborav. Zadatak je kulturnih institucija i organizacija približiti i prilagoditi nekadašnje shvaćanje svijeta današnjim generacijama kako bi kulturnu baštinu, a time i kulturni identitet zaštitili od zaborava te prenijeli nadolazećim generacijama. Zaštita i očuvanje nematerijalne kulturne baštine ne ovisi samo o kulturnim institucijama i organizacijama, već ponajviše o pojedincima, odnosno stanovnicima, određenog područja.

Na području Podravskih Sesveta leži bogatstvo nematerijalnog nasljeđa od jedinstvenog narječja, besjeda, pa do tradicionalnih obrtničkih znanja i vještina. Posljednjih desetljeća, osim plesa, pjevanja i kulinarstva, ostala područja očuvanja nematerijalne baštine su zanemarivane. Jedan od razloga je zamijećena flegma međugeneracijske predaje odnosno prihvaćanja.

Sesvečka udruga mladih aktivista (SUMA) prepoznala je važnost prosljeđivanja nematerijalnog nasljeđa s „koljena na koljeno“ te će u suradnji s udrugom umirovljenika pokušati očuvati smisao i razumijevanje, već danas pomalo zaboravljenih mjesta, riječi, naziva, majstorija i znanja.

Ciljane skupine su stanovnici općine Podravske Sesvete raznih dobnih skupina te pripadnici oba spola. Kroz projektne aktivnosti cilj je uključiti što veći broj mještana lokalne zajednice. Kako se radi o međugeneracijskoj suradnji u cilju očuvanja nematerijalne baštine (zaboravljenih mjesta, riječi, naziva, majstorija i znanja), povremeno će biti aktivirani svi zainteresirani mještani od djece do pripadnika treće životne dobi.

"Idemo u prošlost, sadašnjost i budućnost"

Dobilo se zeleno svjetlo i financijska podrška za projektni prijedlog „Idemo u prošlost, sadašnjost i budućnost Podravskih Sesveta“ koji je prijavljen zajedno s Udruga umirovljenika Podravske Sesvete Financijsku podršku pruža općina Podravske Sesvete

Projekt će se provoditi do kraja godine i ovo je prilika da se priključiš i da aktivno, kroz udrugu SUMA, sudjeluješ u razvijanju civilnog društva u svojoj zajednici. Prijaviš se vrlo lako – ispunjavanjem prijavnice na poveznici: https://forms.gle/zJoKF53JfCfiDjP2A

Više o projektu:

Osnovni cilj projektnog prijedloga je predstaviti važnost očuvanja i zaštite nematerijalne kulturne baštine na području Podravskih Sesveta u svrhu očuvanja kulturnog identiteta uz primjenu suvremenih digitalnih alata. Isključivo težište je stavljeno na međugeneracijsku suradnju u očuvanju starih naziva, mjesta, ulica, razumijevanja i korištenja sesvečkih riječi te na prijenos i danas korisnih majstorija i znanja.

Specifični ciljevi su:

1) Ojačati kapacitet udruge mladih kroz suradnju sa udrugom umirovljenika

2) Sakupiti i analizirati materijale kroz primarne i sekundarne izvore

3) Izrada e-publikacije o lokalnim nazivima raznih krajeva i ulica u Podravskim Sesvetama sa starim fotografijama

4) Izrada e-publikacije o ustaljenim nazivanima pojedinih obitelji s opisom na području zajednice

5) Izrada e-publikacije o majstorijama koje su bile njegovane generacijski

6) Izrada kratkih videozapisa o zaboravljenim pričama i običajima

7) Prenošenje majstorija u izradi unikatnih predmeta na mlade

Pravljenje sjenica na Tijelovo

Održana prva radionica koja se nastavila kroz drugu radionicu

Cilj održane radionice bio je povezati mlado i staro te prenošenje vještine šivanja i heklanja na nas koji, često, baš i nemamo prilike to naučiti.

5 sudionica Udruge umirovljenika izdvojilo je svoje vrijeme kako bi s nama podijelile svoje znanje. Na početku smo kroz nekoliko riječi upoznali jedni druge, a zatim uz okrijepu i pokoju zanimljivu priču, krenuli na glavni dio radionice - baratanje s koncima.

Birati se moglo između: našivavanja goblena, šivanja na platnu te heklanja. Osim (pokušaja) predaje znanja, mogli smo vidjeti razne rukotvorine naših jučerašnjih „učiteljica”.

Vrlo zanimljivo iskustvo, a nadasve pametno utrošeno vrijeme, kako za mlade, tako i za stare.

Ako ti se sviđa ova aktivnost, prati naše objave jer projekt je tek počeo.

Treća radionica

U sklopu projekta "Idemo u prošlost, sasdašnjost i budućnost PS" održana je treća radionica. Radionica se temeljila na sličnostima i razlikama između današnjeg jela i jela u doba naših baka i djedova.

Isprobavali smo različite recepte, razmjenjivali različite priče i iskustva, a na kraju svega, uživali u zadnjim trzajima ljeta.

Projekt financira Općina Podravske Sesvete.

U sklopu projekta "Idemo u prošlost, sadašnjost i budućnost PS"  izrađene su tri e - publikacije o tri različite teme o Općini Podravske Sesvete.