Ana - Marija Barkić

Moja volonterska avantura traje već šest mjeseci, i odvija se na razne načine i na različitim mjestima. Smatram da ne postoji nijedna druga aktivnost koju čovjek može napraviti da bi osjetio ono što se osjeti nakon davanja drugoj osobi, strancu, ono što je danas čovjeku najvažnije – svog vremena. Volonitranjem dajemo i sami sebe, te se time izgrađujemo i jačamo kao osobe.

Voloniranje u ovoj udruzi pokazalo mi je to kako je ono puno zabavniji način provođenja slobodnog vremena od sjedenja na kavi, šopingiranja ili skrolanja po društvenim mrežama. Volontiranje obogaćuje duh, izgrađuje karakter i donosi sa sobom puno novih životnih iskustava.

Nisam mogla ne primjetiti tu dobru enegriju, ogormne prilike i divne ljude koji stoje iza svega toga. Toliko ambicionzni i pozitivni, puni ideja i volje za radom. Atmosfera nikad nije bila loša i napeta, već uvijek fantastična i motivirajuća. Najdraže su mi bile radionice s djecom jer uvijek čuješ neke njihove priče, gledišta na svijet i uvijek su tako slatki i smiješni. Povezala sam se s puno ljudi i naučila neke vještine na radionicama i sastancima koje smo imali.

Volontiranje sam uvijek smatrala kao nevjerojatnu aktivnost i uvijek sam se htjela priključiti nečemu takvome, samo nije bilo hrabrosti, a vjerujem ni prilika, do sada. Ono što me je potaknulo da se priključim su mnoge priče i aktivnosti koje sam čula da naša seoska udruga provodi, te još više iskustva ljudi koji su sudjelovali na svemu tome, a najviše poticaj moje prijateljice, kojoj sam sada stvarno zahvalna jer se sama na nešto takvo nikad ne bih priključila.

U životu treba gledati na druge i prepoznati kada ljudima treba pomoć. Nekada to znači vlastito odricanje ili davanje, ali je najbitnija sreća ljudi kojima pomažemo.

Veselim se novim iskustvima, novim ljudima i novim prilikama više nego ikad jer me više nije toliko strah pokazati dio sebe drugima, kao u početcima. Vjerujem da ću biti aktivnija volonterka, samo kad ta trema i neki strah u meni prođu, ali kako se kaže „Daj sebi malo vremena.“