Odobren novi projekat

YOUTH4SDGs - Mladi za održivi razvoj Podravine

Cilj projekta je jačanje zagovaračke i watchdog uloge “SUMA - Udruge za održivi razvoj” kroz aktivaciju mladih u području održivog razvoja, posebice kroz snažnije sudjelovanje mladih u političkim i društvenim aktivnostima.

Projektne aktivnosti održat će se u Podravini, regiji koja obuhvaća dijelove triju županija (Koprivničko-križevačka, Varaždinska i Virovitičko-podravska). Razina sudjelovanja mladih Podravine u političkim i društvenim aktivnostima je izuzetno niska, a što se održava u malom broju udruga mladih i za mlade, neaktivnim savjetima mladih, vrlo niskoj razini demokratičnosti vijeća učenika te niskom interesu mladih za sudjelovanje u političkim procesima. S druge strane, ciljevi održivog razvoja (SDGs) se u javnim politikama podravskih općina, gradova i županija nedovoljno adresiraju, niti su naznačeni učinci donesenih politika u odnosu na održivi razvoj zajednice, što može dovesti do neadekvatnih javnih politika ili čak izostanka istih. Stoga, ovaj projekt nastoji riješiti oba problema, nisku participaciju mladih i neosvještenost donositelja odluka o ciljevima održivog razvoja, kroz osnaživanje mladih osoba za aktivno uključivanje u zagovaranje i nadziranje ispunjavanja ciljeva održivog razvoja u svojoj zajednici.

Mlade osobe (15-30 g.) s područja Podravine bit će uključene u program neformalnog obrazovanja kroz predavanja, radionice, studijski posjet i hackaton. Nakon inicijalne regrutacije i osnaživanja, slijede aktivnosti usmjerene prema donositeljima odluka. Te aktivnosti uključuju sastanke mladih s donositeljima odluka, sudjelovanje u participativnom proračunu, kandidiranje za predstavnička i savjetodavna tijela mladih te korištenje društvenih mreža za pokretanje kampanja i podizanje društvene svijesti u zajednici. Bit će izdana publikacija koja sadrži dobre prakse i dodatne prijedloge vezane uz mlade osobe i njihovu ulogu u procesu prema održivim zajednicama. Projekt će podići svijest mladih o važnosti aktivnog sudjelovanja i održivom razvoju zajednice, uključit će mlade u proces donošenja odluka i nadzor njihove provedbe, ojačati odgovornost donositelja odluka te pridonijeti održivim javnim politika u Podravini.

Projekt sufinancira Europska Unija i Ured za udruge, Vlada Republike Hrvatske.

Konferencija Ispirativna Podravina

Najveća konferencija za mlade u Podravini je iza nas.

Veliko HVALA svima! Hvala volonterima, sponzorima, donatorima, govornicima i hvala sudionicima što ste podržali ovu inicijativu i događaj, od srca HVALA!

Nećemo trošiti riječi, neka fotografije govore…

Sponzori i donatori: Dergez pekara i trgovine Sana delikatese Podravka Mlinar DS-Smith @Jadaneccohobby @HOTEL PICOK **** @Ordinacija dentalne medicine Glavosek Alba-ag @Print Magazin Šljokica obrt za uljepšavanje Studio Ivana obrt za šminkanje i manikiranje.

Medijski pokrovitelji: @Podravski radio @Drava.info @Epodravina.hr

Partneri: @Savjet Mladih Grada Đurđevca Grad Đurđevac